Zajęcia lekcyjne w innym wymiarze – AGRITECHNICA i zakłady CLAAS PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sławek   
poniedziałek, 21 grudnia 2015 00:00

AGRITECHNICA i zakłady CLAAS

Uczniowie uczęszczający do Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Zespole Szkół w Komornie po raz kolejny uczestniczyli w najważniejszych targach techniki rolniczej na naszym kontynencie. Mowa oczywiście o Agritechnice odbywającej się w cyklu dwuletnim w Hanowerze. Drugi dzień wycieczki dydaktycznej poświęcony był poznaniu fabryki maszyn rolniczych CLAAS. Pomysłodawcą i kierownikiem wyjazdu studyjnego do Niemiec był pan Andrzej Cichoń, nauczyciel przedmiotów zawodowych.


Ostatnio zaś zorganizowany wyjazd do Niemiec był niewątpliwie dużym przedsięwzięciem logistycznym. Uczestniczyła w nim młodzież z każdej klasy technikum.
W zakładach CLAAS uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć jak powstają maszyny wykorzystywane na co dzień w rodzimych gospodarstwach rolnych. Firma CLAAS powstała w 1913r., zatrudnia prawie 11,5tys. pracowników a pod względem wielkości sprzedaży kombajnów zbożowych jest liderem na rynku europejskim. Warto tutaj podkreślić, iż aż 80% produkcji tej znanej marki jest wykonywane pod konkretne zamówienie. Przedsiębiorstwo produkuje kombajny zbożowe (LEXION 12 szt/8h i TUCANO 6szt/8h), sieczkarnie (JAGUAR8szt/8h) oraz również od roku 2003 ciągniki rolnicze (XERION 2szt/8h) zajmuje 40ha powierzchni z czego połowa znajduje się pod dachem.

 

W Hanowerze na Agritechnice zaprezentowało się około 3000 wystawców z 47 państw. Targom towarzyszyło ponad 100 imprez w postaci forów oraz konferencji specjalistycznych. Innowacje techniczne prezentowane i nagradzane medalami na targach Agritechnica 2015, to stały element hanowerskiego wydarzenia, a wyzwania techniczne i społeczne nadchodzących lat, jak przełom w polityce energetycznej, pojazdy elektryczne czy wspomagana komputerowo produkcja, rozwiązywane są głównie na drodze postępu technicznego. Targi Agritechnica od wielu już lat wytyczają trendy w rozwoju
i konstrukcjach pojazdów i maszyn rolniczych. Nie mogło tam więc również zabraknąć młodych rolników z naszego regionu.


Merytoryczne i interesujące zaprezentowanie sposobu funkcjonowania zwiedzanych firm (w zeszłym roku byliśmy na Bawarii w zakładach FENDT) oraz entuzjazm i zadowolenie widoczne w oczach uczniów motywują do poszukiwania kolejnych zakładów celem kontynuacji cyklu wycieczek zawodowych. Dokąd się wybierzemy? Zobaczymy w przyszłości... Za idealną postawę oraz wręcz wzorowe zachowanie składam uczniom naszej szkoły serdeczne podziękowanie. Był to wyjazd studyjny na miarę XXI wieku, który zapewne zostanie w naszej pamięci przez długie lata – podsumowuje wycieczkę pan Cichoń.


Wyjazd ten był możliwy dzięki uczestnictwu Zespołu Szkół w Komornie w projekcie pn. „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy”. Projekt UE realizowany jest przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu dla wszystkich szkół prowadzących kształcenie zawodowe w woj. opolskim (nr POKL.09.02.00-16-001/13).

mgr inż. Andrzej Cichoń

Poprawiony: środa, 03 lutego 2016 18:19