WYCIECZKA W RAMACH PROGRAMU "GRUNT TO BEZPIECZEŃSTWO" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sławek   
czwartek, 15 grudnia 2016 16:49

Wycieczka  DO CHECHŁA I PACZYNY w ramach programu "GRUNT TO BEZPIECZEŃSTWO" Firmy BAYER

 

 

W dniu 10.11.2016 r.klasa 2 Technikum Mechanizacji Rolnictwa,  w ramach zajęć praktycznych nauki  zawodu, pojechała na wycieczkę tematyczną.

Wizyta ta rozpoczęła się w pięknie położonym gospodarstwie agroturystycznym „Ranczo” Krystiana Kiełbasy. Pierwszym punktem programu był wykład pracownika Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy Prof. dr hab. Dariusza Jaskulskiego „ Uprawa roli chroni czy zagraża glebie?”. W wykładzie tym profesor porównał różne metody uprawy roli, od tradycyjnej uprawy płużnej, poprzez uprawę zredukowaną bez płużną,  po uprawę strip-till, zerową. Na podstawie wieloletnich doświadczeń poznaliśmy zalety i wady poszczególnych systemów uprawy.

Następnie przedstawiciel firmy Bayer zreferował nam różne aspekty pracy Centrum Doradztwa Technicznego firmy Bayer w Chechle. W ramach multimedialnego pokazu okazał nam sposób przeprowadzania badań, oraz zapoznał z programem edukacyjnym BHP dotyczącym zakupu oraz używania środków ochrony roślin „Grunt to bezpieczeństwo”.

Gospodarz -pan Krystian Kiełbasa będący jednocześnie rolnikiem i radnym sejmiku wojewódzkiego podczas obiadu opowiadał nam o swoim gospodarstwie i swej wieloletniej pracy społecznej.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w szklarniowym gospodarstwie ogrodniczym Klimowicz w Paczynie.  Mieliśmy tam okazję naocznie  poznać technologię produkcji pomidora szklarniowego w nowoczesnych szklarniach typu Venlo. W obiekcie tym na powierzchni 31 ha są uprawiane pomidory i ogórki. Udział prac ludzi jest tam ograniczony do minimum. Ogrzewanie, wietrzenie, nawadnianie, nawożenie, a także transport plonu jest sterowany automatycznie przez komputery bez bezpośredniego udziału człowieka. Zobaczyliśmy tam także potężne zautomatyzowane sortownie i chłodnie.  W ciągu roku odbywanie się tam pakowanie i spedycja ponad 13 tysięcy ton pomidorów i ogórków, które to następnie są kierowane do sprzedaży w dużych sieci handlowych .

 

Podczas wyjazdu klasą opiekowali się nauczyciele zawodu mgr Elbin Oskar oraz mgr Sebastian Szklarczyk.

Poprawiony: czwartek, 15 grudnia 2016 16:53
 

Migawki

Na stronie ZSK umieszczony jest nowy plan lekcji